wz

 

VZPOMÍNKY NA VYDÁVÁNÍ VÝZVY NA KANÁLE

 Jaké byly úplné začátky s Výzvou jste se mohli dočíst ve Výzvě 1/2009 - pokračování v posledním čísle 6/2010. Výzva začala vycházet jako občasník a první A5 brožurka vyšla v červnu roku 1995. Od té doby vycházela každý měsíc, až v posledním roce vyšla jako dvouměsíčník.

Sponzory pro vydavatelskou a novinářskou práci Milana 42 se stal hlavně síbíčkář Jarda Dykovka a RadioCom, tuším. Brzy se přidal Milan Allamat, který založil snad první klub síbíčkářů. Už v lednu 1996 vyšla Výzva jako měsíčník na formátu velkého sešitu a tištěná na novinovém papíře. Myslím, že měla profesionální úroveň od samého začátku. Jakby ne, že (?) – když ji začal tvořit novinář, tehdy s dvacetiletou praxí. Od začátku to byly noviny (časopis prý musí být sešitý, a to Výzva nebyla) či měsíčník opravdu zájmový o tomto koníčku – vysílání na občanském pásmu od 26,965 do 27,405 MHz. Vydávání, které letos končí, trvalo tedy 16 ročníků, na léta to bylo 15,5 roku od června 1995. Dovolte mi tedy trochu nostalgicky vzpomenout alespoň na některé okamžiky z prvních ročníků...

Měsíčník se rychle z východních Čech vydal dál do celé republiky, i na Slovensko (kam putoval i letos). Zprvu se tomuto 16stránkovému dílu dařilo dobře, získal si rychle jméno, a tím také mnohé firmy, které v něm inzerovaly tehdy nové stanice pro toto radiopásmo. Snad nejvíce se prezentoval vedle Allamatu CB bazar Ládi Černilov, hradecký už zmíněný RadioCom, hned se přidala firma Elix, a také ostravská firma President. Ceny Výzvy i inzerce byly opravdu mírné. Výzva stála 5 Kč – posílala se ale jen hromadněji na jednotlivé CB kluby.

O příspěvky nebyla nouze. Bylo zpočátku opravdu mnoho co vysvětlovat. Jaké jsou stanice – co je stabilka, ručka, mobilka -, které antény a kabely užít. Jestli si máte pořídit majk s echem nebo raděj bez, co je selektiva, co je opakovač... atd. Zájemců o tento druh vysílání byly opravdu po republice tisíce, protože se ještě nešířily mobilní telefony a telefonní linky se někam prostě nedaly zavést – nebo to bylo drahé (no, a co máme říkat dnes, že...). Stanice si pořizovali chlapi do náklaďáků i osobních aut, pořizovaly je děti pro babičky na samotách. Dodnes si spolu povídají, alespoň ty orlickohorské babičky.

Lidé z větších měst a jejich okolí a chtěli po vysílačkách i ve Výzvě na kanále vyřešit technické problémy u svým zařízení, Pak pozvat na hezký večer někde v přírodě (třeba Plotkory) či potom později se rozjely výjezdy na kopce – asi to začala expedice a klub Borůvka – českolipští síbíčkáři. Také se rozběhla první CB soutěž RKL CB Contest a konal se Vánoční závod CB klubu Allamat Dobříš. Už od prvních čísel Výzvy se psalo také o tom, že přes síbíčko se mohli lidé dovolat na záchranku či policii – začala éra „devítky“.

Přispěvovatelů do Výzvy bylo mnoho, mezi prvními, kromě firem, které psaly o svých novinkách, byl Jan Dobrouč, který přispěl i do posledního 16. ročníku. Tenkráte (3/1996) napsal o tom, jak vztyčil kvůli síbíčku na svém domku opravdu mohutný anténní systém. V prvních číslech Výzvy byly zveřejněny příspěvky například Jirky Machov, Pavla Bus Javornice, Pavla Bystřice, Honzy Prachatice, Milana Nymburk, Vaška Větrov Votice – ten kolem sebe sdružoval benešovské síbíčkáře také oněch patnáct let... O technice začal psát Honza Efko, Hradec Králové. Do Výzvy přispívaly i ženy, např. Milada Ústí a Ludmila Písečná, či pěkné články o cestování se síbíčkem psala Jiřina Neratovice... Jmen by bylo mnoho – Kocour Neratovice, Petr 71 Pardubice, Pavel Barrandov, Vrána Zahradní Město Praha, Jirka Litoměřice, Martin Pentagon, Joe Kolín,... Snad nám to všichni, kteří jste do Výzvy napsali, prominete že nejste jmenovaní. Ty současné psavce si jistě vybavíte už sami. Ale musím vzpomenout technické příspěvky také Antonína Líšeň i Járy Sedláře – ten nám vydržel doposud, potom také Zdeňka Ústí, Petra Doudlevce. Technické a jiné příspěvky psal i Dan Kopidlno, který se ujal role čestného šéfredaktora po Milanově smrti (5.8.2003) a také Láďa Fórum i Bohouš Česká Lípa.

Hned v druhém ročníku Výzvy se také zrodila akce volby miss MAJK ´96, kterou se stala Lada Paseky, na základě hlasů poslaných do redakce, a vicemiss byly Renča Libeč a Jana Dobruška. Pak začal se svými volbami miss Ještěrka klub ve Frýdku-Místku.

Pěkné příběhy se rodily i v klubu „Sedmilhářů“ a mnoho lidí na pásmu pak mělo legraci, když tomu ostatní věřili. Pěkný příběh byl o tom, že anténa, aby lépe vysílala a brala dálková spojení, je jí třeba natírat speciálním lakem. ovšem Franta Mlejn tomu nevěřil, protože měl lepší zlepšovák. Ke stožárku antény přivazoval kozy na pastvě... A ty vylepšily PSV nad 1 – a začala se zkoumat teorie biologického zesilovače. Ještě větší úspěch měla konstrukce přístroje, který se nazýval zábukoměr – sloužil k měření počtu posluchačů na kanále, kteří jsou tzv. za bukem. Jen tedy poslouchají, naštěstí negumují... Asi před dvěma lety jsme také připomněli historii kolem Járy da Cimrmana a síbíčka.

Od čísla 2/1996 se začala uveřejňovat jména – tedy přezdívky – síbíčkářů v rubrice Kde, kdy koho seženu. Byly dodány a odposlechnuty volačky nejprve logicky z východočeských měst - mezi známé volačky např. patřil Honza Skalka, Eva Véčko, Marta Prázovka, Kačka Želí, Hana Holice - jsou tam uvedeny volačky z Červeného Kostelce, Týniště n. Orlicí, Dobrušky, Nového Bydžova, Hořic, ale i z Kolína. Volaček bylo hodně, takže stačily vždy naplnit alespoň jednu či dvě stránky Výzvy po několik let. Nakonec byl také vydávány jako roční sborníček od roku 1998 do roku 2005.

Ve Výzvě se psalo o setkáních síbíčkářů, buď přišly zprávy nebo je Milan 42 také navštěvoval... To se musím přiznat, že se mi později už nepodařilo zajistit. Takže v redakci ubýval čas jednak na to hovořit s lidmi na pásmu, a jednak ubýval čas tato setkání nějak více navštěvovat. Ale vzpomínám si na svou cestu na jižní Moravu na samé hranice se Slovenskem, kde se scházejí Moraváci na svatém Antoníčku – to bylo velmi příjemné dostat se mezi lidi, kteří mne neznali, a přesto velmi pěkně přijali a z nádraží i na nádraží dopravili... Pravidelně mi pak zůstala jarní i podzimní setkání v Holicích. Originální CB setkání také pořádala Kačka Želí – tam nikdy nechyběla legrace, hudba, tanec a humorná vystoupení (když buclatí chlapi baletili Labutí jezero, nebo závody s trakařem, jízda na dřevěné koni...) a vyvedení důvěřivých hostů nějakým šprýmem. Ale to si ve svém kraji také jistě vzpomenete na podobné události. Pěkné srazy jistě prožívali příznivci kotlíku Trnky brnky ve Valašském Meziříčí, na domažlickém Baldově, na Prázovce (kde prožili první máje znovu nebo slet čarodějnic), na Zásece a již zmíněné jarní Holice atd.

K příběhům jen sepsaným o životě na CB pásmu patřily také legrácky, které si síbíčkáři opravdu vyvedli... To když do Hradce Králové před prodejnu Jardy Dykovka doputoval vršek kóty Špičák, tedy objemný špičatý kámen z Orlických hor – aby měl na něj pohodlný výstup. O pár let později splnili síbíčkáři z okolí Prázovky také výhrůžku a „Dřevomorkaři“ dovezli poloviny pořádných kmenů jako sedací soupravu...

Snad by tento PEL-MEL o začátcích Výzvy v minulém století mohl stačit. Mnozí síbíčkáři s námi vydrželi jako čtenáři celých těch šestnáct let, za to jim velmi děkuji. Prý mají Výzvy vzorně svázané – na památku, jako například Zdeněk Straší z Pardubic. Děkuji také znovu a znovu všem, kteří do Výzvy přispívali svými názory, technickými články, humorem, básničkami, kresbami a příběhy o dobývání kopců a zvládání technických problémů, spojených se síbíčkem a později i PMRkou.

Výzva na kanále jako noviny končí, ale redakce nekončí (na stejné adrese připravuji totiž dále časopis Bio) a nabízí ještě dost čísel Výzvy v papírové podobě, která mohu na požádání zaslat, a samozřejmě také sedm ročníků Výzvy, které máme už zaznamenané v elektronické podobě v pdf. Budu dále k dispozici pro Vás, síbíčkáře, pokud budete mít nějaký dotaz a podobně (495 538 969, 608 476 828 –Vodafone). Pokud se nějaké CB zúčastním, ráda o ní napíši na weby, které vás budou dále informovat o dění na pásmu CB.

Ti čtenáři Výzvy, kteří internet nemají, mají jistě dobré kamarády, kteří jim dají vědět po síbíčku, co se děje, případně článek vytisknou...

Loučím se s vámi a zamačkávám CB slzu. Vím, že s Milanem to bylo asi lepší, uměl do toho dát vlastní jiskru, ale snažila jsem se vás, příznivce pásma CB, nenechat na holičkách, dokud to šlo. Přeji veselé Vánoce, i když pod stromečkem třeba toho moc nebude, o to tam bude více lásky mezi vámi... V novém roce přeji sílu k překonávání všech nástrah a překážek života a hlavně pevné zdraví.

Mirka 42

P.S.
Na holickém setkání se uvidíme, jarní holické CB setkání bude 7. května 2011.

Moje stránky

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz/
Vianoce:
http://vianocesk.wz.cz/ 
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org/
Svadba:
http://svadbask.unas.cz/ 
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org/ 
Moji psi:
http://mikinka.czweb.org/ 
Príroda:
http://milujempanip.wz.cz/ 
Slovania:
http://slovania.czweb.org/
Cemetery:
http://cemetery.zaridi.to/ 
Zo života:
http://svetbabik.czweb.org/ 
Miss sveta z Indie:
http://aishwarya.wz.cz/
Obec H.Chlebany:
http://hornechlebany.unas.cz/ 
Hobby CBRSK Horné Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz/
Kóma - prežila svoju smrť:
http://gloriapolo.czweb.org/
Môj pes Mikinka a ďalší psíkovia:
http://cezmin.szm.com/
Christmas all the year:
http://vianocechristmas.czweb.org/ 
Múdra ako rádio:
http://mudraakoradio.euweb.cz/ 
Milujem pani Prírodu:
http://eufrosyne.wz.cz/ 
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org/ 
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz/
Hobby:
http://www.cbrsk.php5.sk/ 
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org/ 
Vianoce:
http://vianocesk.szm.com/
Stránky urobené zdarma iným
Dieťa a jeho práva:
http://dieta.czweb.org/ 
Buldog english:
http://rudovaetuda.czweb.org/
Cébečkár a jeho olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk/
Kresťanský spolok CB seniorov ČR:
http://rannisedmicka.wz.cz/

by Cezmín roku Pána 2011