wzNa foto: 1. Zdeněk a Josef  Jetel. 2. Zdeněk Velmez, Laco Partizánske s Kosačkou Horné Chlebany vo Vizoviciach na stretnutí Kotlík Trnky - Brnky 2006.

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov

Rozhovor "od srdca k srdcu" z roku 2007

Mnohí z nás poznáte situácie na stretnutiach, kedy máte pocit, akoby ste istého človeka poznali po celý život a nie iba vo chvíli prvého osobného kontaktu na CB stretnutí. Tento pocit som mala pred niekoľkými rokmi hneď pri prvom stretnutí s pánom Jozefom Podvesná Zlín a jeho synom Zdenkom Velmez vo Vizoviciach.
Po rokoch sme sa opäť stretli, no ako to už na stretnutiach býva, nie je dostatok priestoru na dlhší rozhovor, keďže je veľa tých, ktorí človeka chcú pozdraviť a podať aspoň ruku, popýtať sa na zdravie, rodinu a podobne. Zostala nám však komunikácia prostredníctvom internetu a tak som položila niekoľko otázok synovi Zdenkovi Velmez (s rádioamatérskym znakom OK2VMJ), aby sa čitatelia časopisu dozvedeli, že hobby rádiové vlny, dokážu spájať generácie, teda i otca a syna.

Zdeňku, ty si začínal vysielať s otcom alebo otec začal vysielať popri tebe?
Já jsem začal vysílat jako první, otce jsem do toho navedl, aby vysílal také.

Môžeš povedať niečo o svojom otcovi?
M
ůj otec se narodil v roce 1916. Jeho rodiště je městečko Solnice v okrese Rychnov nad Kněžnou, Východočeský kraj, které leží v podhoří Orlických hor. Oženil se a pracoval na více místech tehdy Československé republiky, kupříkladu dělal i na Slovensku v Baťovce - za komunistů to byli „Závody 29. augusta“ Partizánske - z těch dob má otec také mnoho přátel, někteří již nežijí, u Vás na Slovensku v Partizánském a v Bošanech, a v zahraničí (Holandsko). Dnes v požehnaných 91. letech žije spolu s moji maminkou ve Zlíně.
Jako absolvent ABŠ (Absolvent Baťovy školy) ve Zlíně se pravidelně zúčastňuje setkání ABS v Baťově vile ve Zlíně.

Kedy si si urobil skúšky a získal tak koncesiu, kde sa konali?
Zkoušky jsem tehdy absolvoval v Praze. Bylo to v roce 1978.

Od ktorého roku vysiela Tvoj otec?
Můj otec vysílá od r. 1994.

Kde a ako získal Tvoj otec CB vysielačku?
První vysílačku na CB 27 MHz si koupil v Holandsku v r. 1994 při své dovolené u svých přátel v Eidhovenu.

S kým začínal vysielať v začiatkoch, s kým robil prvé spojenia?
O vysílání měl vždy zájem, takže jsem ho přesvědčil, když jsem mu v roce 1992 tehdy ve Zlíně postavil anténu 5/8 lambda aby mohl hovořit s kamarády z blízkého okolí a navazovat spojení s různými expedicemi.

Urobil si aj Tvoj otec koncesiu?
O koncesi měl zájem také, ale, nevlastní ji, je pouze na pásmu CB – CB- čkářem. Od r. 1930 byl posluchačem na pásmu KV všeobecně. Často poslouchal v mém ham-shacku tehdy na přijímač Minizet, který měl všechna amatérská pásma KV, druh provozu CW a SSB.
V roce 1931 jej Baťa vyslal do Londýna, kde chodil do školy a odtud do Holandska, kde pracoval 13 let v gumárenské laboratoři. Otec byl gumař a dlouhá léta pracoval na výzkumu kaučukových směsí pro uplatnění v obuvnické výrobě. Pracoval tedy po návratu jako technik v gumárenské laboratoři Svit ve Zlíně.

CB pásmo zbližuje ľudí a poskytuje priestor ku každodennej vzájomnej komunikácii. Takisto stretnutia CB a AMA, ale i spoločné hry, teda súťaženie. Chodil s tebou otec na súťaže rádioamatérov?
Zúčastňoval se různých setkání CB-čkářů a AMA. Soutěží ne, pouze rozdával body v soutěžích. Několikrát se zúčastnil společně se mnou expedice na Šerlichu v Orlických horách, kde to velmi rád navštěvuje, poněvač to je blízko jeho rodiště v Solnici.

Získal si aj nejaké diplomy z rádioamatérskych súťaží?
Mám jen několik diplomů z různých soutěží. Mne zajímají DX spojení, tedy ne kvantita ale hlavně kvalita.
Otec diplomy nemá ale rád navazuje spojení s expedicemi. Otec jde velmi s dobou, vysílání ho velmi zajímá, počítač doma nemá ale zabývá se ještě fotografováním, filmováním a turistikou. Při své turistice běžně používá digitální videokameru. Je mnoho let členem Zlínského fotoklubu a několikrát vystavoval své fotografie na známých výstavách, za které dostal i ocenění.

Aké najlepšie umiestnenie v rádioamatérskej súťaži sa Ti podarilo?
Já jsem většinou soutěžil pod kolektivní stanicí OK2KLN v Třebíči na polních dnech VKV, to už je víc jak 20 let. Potom jsem založil kolektivní stanici OK2RVM ve Velkém Meziříčí pod názvem OSLAVA a pod touto volačkou soutěžíme i na CB v Éteru bez hranic a v Letním polním dnu, který pořádá CB club Česká Lípa, případně v dalších soutěžích.

Za bývalej éry boli rádioamatéri kontrolovaní nejakou inštanciou. Kontrolovali aj teba? Ako to na teba vplývalo?
Ano byli amatéři kontrolováni za bývalé éry. Já jsem to zažil, mám koncesi od roku 1978. Mne kontrolovali jednou ještě před revolucí, tedy před rokem 1989 a potom to bylo v roce 1995 a proběhlo to vždy celkem dobře. Řádně jsem vedl deník, takže nebyl problém.

Má Tvoj otec nejaké staré zábery - foto alebo QSL lístky zo starších čias?
Staré QSL lístky ze starých časů nemá, pouze má několik ze současnosti.

Spomínaš si na svoj prvý zahraničný QSL lístok, odkiaľ ti prišiel a čím bol zaujímavý i vzácny pre teba?
Jeden z velmi vzácných lístků bylo moje spojení na VKV, tedy 144 MHz na SSB se Švýcarskem pouhými 5 W výkonu. Byla to stanice HB9RLK. Moc mne to tehdy potěšilo. Bylo to v roce 1982.

Ako znášala Tvoja matka otcovho koníčka, vysielanie prostredníctvom rádiových vån?
Moje matka snáší otcova koníčka dobře, je ráda, že má takovou zálibu.

Čo hovorí tvoja rodina na netradičné hobby akým rádiové vlny nesporne sú?
Moje manželka má také koncesi od roku 1994, takže má pro to pochopení, i když vysílá méně jak Já. Pomáhala mi hlavně organizovat setkání na Zásece u Vel. Meziříčí.

Má otec teraz vysielačku a vysiela na CB pásme?
Otec vysílačku má pouze na CB pásmo a už 8 let se pravidelně zúčastňuje kroužku Kotlík Trnky Brnky.

Vedel by si aspoň zhruba povedať, koľkých stretnutí cébečkárov a rádioamatérov sa zúčastnil počas života?
Každé setkání hlavně v okolí Zlínska navštěvuje velmi rád. Do Holic nejezdí to je už pro něho příliš daleko. Setkání kolik již bylo to nemohu přesně řící, ale bylo jich dost. Asi 50 (?) Nevím.

Aké spojenie so zahraničím je pre Tvojho otca najcennejšie a prečo?
Spojení na CB je pouze Česká republika, Polsko, Německo a Slovensko. Kdyby měl větší dosah, tak by dělal cokoliv, jelikož ovládá jazyk německý, anglický a holandský.

Zdeňku, stal si sa organizátorom stretnutí rádioamatérov a cébečkárov pod názvom „ZÁSEKA“. Koľko ročníkov stretnutí sa už konalo?
Setkání na Vysočině jsem začal organizovat v roce 1995 tehdy ještě s Milanem OK2USG bylo to poprvé v Křižanově. Setkání bylo do roku 2005 celkem 12. Poslední 3 roky se konalo vždy na rekreačním středisku „Záseka“ nedaleko obce Netín v překrásné přírodě Vysočiny. Setkání probíhalo vždy od pátku až do neděle. Bylo pro CB- čkáře, radioamatéry a širokou veřejnost se zájmem o elektroniku a vysílání.

Čo myslíš, má CB pásmo i naïalej perspektívu využitia a vyžitia pre terajšie a budúce generácie?
CB – pásmo nesporně sbližuje lidi stejných zájmů o krásnou věc jako je vysílání ale i osobní poznání při setkáních. Z vlastní praxe vím, že zájem poklesl díky internetu a mobilním telefonům ale věřím, že se nadále najdou zájemci o tuto krásnou zálibu. Současná doba vyžaduje aby se lidé sbližovali a navazovali přátelství a k tomu napomáhá společný zájem. Té nenávisti a závisti je mezi lidmi dost a proto si vážím každého přátelství mezi CB-čkáři a radioamatéry.

Zdeňku, ďakujem Ti za rozhovor a želám Vám obom ešte veľa zdravia, príjemných chvíľ s ušľachtilým koníčkom, akým rádiové vysielanie po vlnách éteru je.

O 4 roky neskôr...

 

 
Manželka pána Jozefa a zároveň Zdenkova maminka...

Pocházela z hospodářství v podhůří Orlických hor a tak celý život byla zvyklá těžce pracovat. Starala se o své 4 děti a žila celý život pro rodinu a kromě  4 svých dětí vychovala 3 děvčata z domova bez rodičů. Byla velmi dobrou matkou i manželkou, oporou svému muži.

zomrela vo veku 85 rokov 28.4. 2010.

Česť jej pamiatke!

 

 

Moje stránky

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz/
Vianoce:
http://vianocesk.wz.cz/ 
Veľká noc:
http://velkanoc.ic.cz/
Svadba:
http://svadbask.unas.cz/ 
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org/ 
Moji psi:
http://mikinka.czweb.org/ 
Príroda:
http://milujempanip.wz.cz/ 
Slovania:
http://slovania.czweb.org/
Cemetery:
http://cemetery.zaridi.to/ 
Zo života:
http://svetbabik.czweb.org/ 
Miss sveta z Indie:
http://aishwarya.wz.cz/
Obec H.Chlebany:
http://hornechlebany.unas.cz/ 
Hobby CBRSK Horné Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz/
Kóma - prežila svoju smrť:
http://gloriapolo.czweb.org/
Môj pes Mikinka a ďalší psíkovia:
http://cezmin.szm.com/
Christmas all the year:
http://vianocechristmas.czweb.org/ 
Múdra ako rádio:
http://mudraakoradio.euweb.cz/ 
Milujem pani Prírodu:
http://eufrosyne.wz.cz/ 
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org/ 
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz/
Hobby:
http://www.cbrsk.php5.sk/ 
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org/ 
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz/
Stránky urobené zdarma iným
Dieťa a jeho práva:
http://dieta.czweb.org/ 
Buldog english:
http://rudovaetuda.czweb.org/
Cébečkár a jeho olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz/
Kresťanský spolok CB seniorov ČR:
http://rannisedmicka.ic.cz/

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]by Cezmín 2011