wz
 

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1080x1024 pixelov

Peniscola, Monsterrat
(
12.7.2014)

A bylo i pár spojení, paráda !

Vyspinkaní, sbalili jsme sakypaky, a jeli jsme do města Peniscola na prohlídku Starého města, hradu a Muzea rybolovu, námořnictví.

Zajímavostí krom jiného by snad mohlo být, že hrad je vybudovaný v nejvyšší části skály, což je pár desítek metrů nad mořem (kolem 65), postavili ho templáři na pozůstatcích starověké arabské citadely mezi lety 1294 a 1307.

Po nákupu v Carrefouru jsme vyhledali další místo na přespání, takhle smolím články:

Zaparkovali jsme u další pamětihodnosti - starého akvaduktu Pont de les Ferres, velká paráda. Pont de les Ferres - také známý jako Pont del Diable (v katalánštině Ďáblův most) je římský most, který je součástí římského akvaduktu, postaveného pro dodávku vody do starobylého města Tarraco, dnes Tarragona v Katalánsku. Akvadukt se nachází 4km severně od města. Obyvatelé města oblast používají jako příměstský park, jezdí tu na kolech, turisticky tu šmejděj a někteří sem jezdí z města venčit pejsánky.

Prezident nás vybavil klubovou zástavou, každou noc se v jejím hlídání střídáme:

Po přespání se klikatým stoupáním přemisťujeme k další zastávce našeho putování - Monsterrat.

Monsterrat je výrazný vápencový horský masiv, rozkládající se asi 40km severozápadně od Barcelony. Nejvyšší vrchol Sant Jeroni dosahuje výšky 1236 m.

Hora Montserrat bola z náboženského významu od predkresťanskej doby, kedy Rimania postavili chrám na počesť Venuše. Hora pôsobí už z diaľky rozprávkovo a vďaka tomu, že jej strmé úbočia začínajú prudko stúpať priamo od brehov rieky Llobregat, vyzerá vyššia, ako v skutočnosti je (najvyšší z jej vrcholov, Sant Jeroni, dosahuje výšku 1236 m.n.m.) Pri bližšom pohľade zase jednotlivé bralá ponúkajú priestor pre predstavivosť návštevníkov, keď sa v okamihoch menia zvieratá a rôzne fantastické bytosti, na obrovské tváre, sediace i stojace postavy, podľa predstavivosti. Pre svoju výnimočnosť sa stalo územie masívu národným parkom. Členitý terén je obľúbeným cieľom skalolezcov, no nájde sa tu aj dostatok chodníkov pre menej akčných turistov. V masíve sa nachádza niekoľko jaskýň, ktoré ľudia vyhľadávali už v praveku, doložené sú nálezy z obdobia neolitu. Výnimočný charakter miesta s pocitom odstupu od sveta „tam dolu“, ako aj pramene pitnej vody a prístrešok v podobe jaskýň spôsobili, že sa hora postupne stávala útočiskom svätých mužov, neskôr kresťanských pustovníkov. Vďaka nim približne v deviatom storočí vzniká niekoľko kaplniek, z ktorých sa dodnes zachovala jedna, zasvätená Sv.Isclemu - (sv.Klimentovi - Klemetovi). Na mieste, na ktorom údajne deti z údolia pri pasení dobytka videli zostupovať z nebies veľké svetlo a počuli prekrásny spev, neskôr Oliba, opát z Ripolu a biskup z Vicu v jednej osobe, založil v roku 1025 benediktínsky kláštor. Pravdepodobne už v roku 1223 tu existoval chlapčenský spevácky zbor La Escolanía, ktorý pôsobí až dodnes a venuje sa spevu viachlasových gregoriánskych chorálov.

V roku 1490 sa v kláštore udomácnila kníhtlač a jeho sláva rástla aj vďaka tomu, že jeden z montserratských mníchov, istý Bernal Boil, sa v roku 1493 pripojil ku Kryštofovi Kolumbovi na jednej z jeho ciest do Nového sveta a po kláštore pomenoval jeden z ostrovov Antilského súostrovia. 11.septembra roku 1881, pápež Lev XIII oficiálne vyhlásil Madonu Montserrat za patrónku Katalánska. V tomto období zároveň vzniká veľmi silný kult montserratskej Matky Božej, ktorý je dodnes v Latinskej Amerike veľmi rozšírený. Kláštor je značne frekventovaný, dá sa tu ubytovať, kláštor má vlastnú reštauráciu, múzeum, knižnicu, galériu, v ktorej sa dajú vidieť diela takých umelcov ako napríklad Picasso, Monet, Degas, Braque, Le Corbusier, Chagall, Miró, Dalí, Tàpies a iní. Špeciálnym kultúrnym zážitkom je vraj aj spev gregoriánskych chorálov, ktorý sa dá vypočuť počas omší, vždy o 13:00 a 19:30h.

Gregorian - Masters Of Chant Live At Kreuzenstein Castle 2007

http://www.youtube.com/watch?v=XmQXas3NxME

Gregorian Chant (Advocatam) Llibre Vermell de Montserrat
Kyrie Rex Virginum

http://www.youtube.com/watch?v=lkpFB6urAEE
http://www.youtube.com/watch?v=2HEKhr002Ts&list=PLC491BAF0654EAFAE&index=4

 

Na úbočí masivu vznikl v 11. století světoznámý benediktinský klášter Montserrat. Jde o jedno z nejposvátnějších míst Katalánska, zasvěcené Panně Marii Montserratské, jejíž socha - Černá Marie z Montserrat, se zde nachází. Klášter se stal poutním místem.

 

Pro dnešek přespíme pár desítek km od dalšího cíle našeho putování - hradu Cardona.

Přikládáme i dvě mapky spojení, když se zadaří, je to paráda.
Protože mě dorazil jen jeden deník, druhej byl prázdnej, tak jen jedna mapka .... Zpětnou kontrolou zjištěno, že by snad mělo jít o deník uveřejněný v
http://www.cbdx.cz/clanek2679-gibraltar-cast-2.htm  - pozn. vkladatele TmR.
Průběžně to zkoušíme na CB, každý večer stavíme velkou anténu. Občas slyšíme cizinu, domovinu bohužel dnes večer a ráno ani náznakem, snad už se podmínky umoudří. Budeme to samozřejmě zkoušet i nadále a to by bylo, aby to neklaplo. Držte palce ...

Na slyšenou se těší
Expedice Iberia 2014
 

Expedice Iberia, Andorra
(13.7.2014)

Když jsme vyráželi z ČR směrem jih, tedy směr teplo, nenapadlo mne ani ve snu, že se během výpravy budeme i koulovat, to bych si ty sáňky přibalil taky.
Minulý článek končí příslibem - hrad Cardona.
Jako většina hradů tady byl vysoko, bylo u něj velké parkoviště zdarma a sem tam se dalo z hradeb připojit na wifi v městečku pod hradem, čehož jsme využili k poslání předchozího článku.
Další nocování bylo na pohodovém klidném místě nedaleko velké vodní plochy.
Po obhlídce okolí jsme postavili anténu a zkoušeli štěstí - večer se nezadařilo, ale ráno to byla jiná káva.
Podvečerní kávička, na pivo v třetinkách z řetězce Carrefour jsme si už zvykli, docela se to dalo pít a za tu velmi nízkou cenu nám už to pivo snad i chutná.
Příprava na noc a jde se hajat. Plachtu jsme natáhli prozíravě, k ránu i pár kapek spadlo, žádná krize včetně úprku do auta se nekonala.
Naopak, ráno chvíli po snídani cvaknul Sulej knoflíkem a hurá - ono to chodilo! Velká paráda, po 4 dnech ticha velmi příjemná změna. Skoro dvě hodinky se dařilo, podmínky příznivé.
Když jsme to kolem desáté vypli páč už se nikdo z ČR ani SR neozýval, byl cíl dnešního putování jasný - Andora. Samostatný malý státeček, kde se neplatí clo a proto je zde nakupování cenově velmi příznivé. Na hranicích pohoda, ani pasy nechtěli, sakra já projel půl Evropy a v pase nemám ani jedno razítko, pfff.
Zapadli jsme do vyhlášeného velkého obchodního domu, no měli tady toho na výběr mraky.
Pivaře by mohlo zajímat, že z českých značek zde byl k vidění pouze Budvar. Co se týká vínečka, mnoho druhů z celé Evropy, včetně nejen mého oblíbeného Portského. Znalci by možná sáhli po desetileté brendy, no na výběr by se tu toho našlo velmi mnoho. Jídlo, oblečení, hračky, cetky i solidní věci, elektronika, televize, fotovýbava, výbavičky pro mimina, pro maminy, pro bábinky - každej si tu myslím přijde na svý a všechno za příznivou cenu.
Koupili jsme krom jiného bagety a jelo se dál.
Pozvolna jsme stoupali průsmykem, překračovali jsme Pyreneje. Stoupali jsme až do sedla do výšky 2409 m.n.m. Šlo to pozvolna, nechvátali jsme, ani to moc nešlo. Zastavovali jsme na odpočívkách a nechávali vychladnout motor. Byli jsme stejně rychlí, jako nabušená cyklistická dvojice. Na silnici jsme je předjeli, zastavili na odpočívce a oni zase předjeli nás. Po třetím předjetí už byli docela vychechtaní, pohodáři to byli.
Nebyli jsme zdaleka jediní, kdo zvolil pomalejší tempo, nakonec jsme se nahoru vyškrábali - páni to byl výhled, rozhledy a kosa! Teploměr ukazoval 8 nad nulou, kousek od parkoviště ve svahu byly zbytky sněhu, chladili jsme pivečko.
Info pro kačery, našel. Zatím nejvýše umístěná ze všech nalezených. Na koukání tu toho bylo víc.

Tuhle společnou fotečku možná dáme i do chystaného QSL lístku, který se bude tvořit.

Sulej se chtěl koulovat: Ale nakonec našel praktičtější využití koule sněhu.

Na stole znalci poznali portské - slavili jsme Sulejovickýho další rok navíc, až na něj zase budete hulákat, můžete mu také popřát!

Když už jsme byli promrzlí my i auto, nasedli jsme a vzali to po těch klikatinách zase dolů. Překročení hranice pohoda, bez filcungu, kolem nás najednou byla Francie.
Další cíl byla nějaká oooobr velká jeskyně, kde na stěnách jsou staré malby, o tom zase příště ...

ANDORA

Andorra leží vo východnej časti Pyrenejí a je obklopená 3 000 m vysokými horami. Z nich je najvyšším Coma Pedrosa (2 942 m). Údolím rieky Valira prebieha hranica so Španielskom. Takmer polovica krajiny leží v polohách na hranici zalesnenia, iba na juhu je niekoľko málo oblastí položených nižšie než 1 000 m n. m. Na zalesnených svahoch prevažuje čierna borovica.
Podnebie je podobné ako v okolitých krajinách, iba vďaka veľkým nadmorským výškam v zime viac snehu a sú chladnejšie letá.
33 % obyvateľov sú Andorrčania patriaci medzi Kataláncov. Jediným úradným jazykom je katalánčina, ale vo veľkom rozsahu je používaná aj španielčina a francúzština.

Andorra má 7 okrskov:
Andorra la Vella,
Canillo,
Encamp,
La Massana,
Escaldes-Engordany,
Ordino,
Sant Julià de Lòria.
Andorra, dlhý tvar Andorrské kniežatstvo, je kniežatstvo v Pyrenejách medzi Francúzskom a Španielskom, ktoré ho aj sčasti spoločne spravujú. Na čele štátu stojí francúzsky prezident spolu s biskupom zo španielskeho Seo de Urguel. Obyvateľstvo tvoria Katalánci a Španieli. Hospodárstvo je slabo rozvinuté, hlavné príjmy plynú z cestovného ruchu.
Dejiny malého pyrenejského štátu Andorra poznamenala jeho poloha na hraniciach Francúzska a Španielska – od roku 1278 spravujú krajinu obidva tieto štáty spoločne. Štátne zriadenie je založené na dodnes platnej dohode medzi španielskym biskupom zo Seo de Urgel a francúzskym grófom z Foix, ktorí si roku 1278 rozdelili ochrannú moc nad krajinou. Práva francúzskeho grófa prešli neskôr na francúzskeho kráľa a z neho na Francúzsku republiku. Obidvaja suveréni uplatňujú svoje práva prostredníctvom správcov, ktorí majú titul vikár – prefekta francúzskeho departementu Východné Pyreneje a civilného guvernéra španielskej provincie Lerida, na ktorého prešli práva biskupa zo Seo de Urgel. Ako prvý francúzsky suverén navštívil Andorru roku 1967 Charles de Gaulle.
Generálnu radu, ktorá prvýkrát zasadla roku 1868, volí na štyri roky 625 hláv rodín, oprávnených voliť. Rada, ktorá je v postavení parlamentu, síce nemá zákonodarnú moc, neurčitá formulácia ústavy jej však umožnila získať stále viac kompetencií. Zavedenie všeobecného hlasovacieho práva roku 1970 a prijatie ústavy roku 1981 verejný život v krajine výrazne spolitizovali. V referende 14. marca 1993 bola schválená nová ústava, podľa ktorej sa má krajina stať plne nezávislým štátom.
Ústava umožní po siedmich storočiach feudálnej vlády zaviesť v krajine demokraciu. Krajina žije predovšetkým z cestovného ruchu, po zmene zákona z augusta 1983 však už nie je bankovým a daňovým rajom. Po referende roku 1993 krajina získala štatút suverénneho kniežatstva s vlastnou ústavou. Od roku 1993 je členom OSN. Roku 1994 sa Andorrské kniežatstvo stalo 33. členom Rady Európy. Starý feudálny systém bol modifikovaný v roku 1993, keď Andorrčania 14. marca v referende schválili prvú písanú ústavu. Od 4. mája 1993 je Andorra parlamentnou demokraciou, v ktorej titulárnymi hlavami štátu zostávajú francúzsky prezident a španielsky biskup zo Séo de Urgell, ktorých ale zastupujú miestni zástupcovia. Ženy v Andorre získali volebné právo až v roku 1970. Andorra nemá armádu. Skôr sa v Andorre platilo španielskymi pesetami i francúzskymi frankami. So zavedením eura v oboch krajinách sa zjednodušilo platenie i v Andorre. Od roku 2002 sa teda platí eurom.
Hoci Andorra nie je oficiálne členom Európskej únie, je súčasťou colnej únie EU. Pre obchod s priemyslovými výrobkami je považovaná za člena EU, pre obchod s poľnohospodárskymi výrobkami za nečlena. Hlavným zdrojom príjmov je turistický ruch. Ľudia zo Španielska a Francúzska ju využívajú k nákupu tovaru bez dane. Ročne navštívi Andorru asi 8 miliónov turistov. Neplatia sa tu žiadne dane z príjmov iba štvorpercentná daň z pridanej hodnoty, čo pomáha v rozvoji bánk a zakladaní sídel zahraničných firiem. Priemysel je tu veľmi slabo rozvinutý. Hlavná je ťažba nerastných surovín, najmä železnej rudy, rúd obsahujúcich olovo, ťažba mramoru a granitu.

V poľnohospodárstve je zamestnaných iba 1 % obyvateľov, hlavným odvetvím je chov oviec. Prírodné parky v Andore sú Comapedrosa a Madriu-Perafita-Claror údolie - v Zozname svetového dedičstva UNESCO - a prírodná rezervácia Sorten s viac ako 700 druhmi kvetín v horských lesoch, na vresoviskách a alpských lúkach. 50 z týchto rastlinných druhov sú endemické do Pyrenejí.

Vzácne vtáky sú napríklad sup bielohlavý, ktorý má rozpätie krídel až 220 centimetrov a patrí medzi výškových rekordérov v ríši vtákov. Lety supov vo voľnej prírode môžete najbližšie obdivovať počas dovoleniek na Pyrenejskom polostrove a teda i v Andorre a na ostrovoch Chorvátska. Objavíte ich aj na severe Afriky a v západnej Ázii. Ojedinele sa dostanú až k nám z Balkánu či Ukrajiny. Takýto majestátni krásavci lietali nad hlavami našich expedičníkov v Andorre, pokiaľ zdvihli svoje pohľady k nebu, mohli ich aj uvidieť.

Takéhoto majestátneho veľkého supa získala bojnická zoologická záhrada, keď ho našli vysileného od hladu v okolí Lučenca. Supy bielohlavé však voľakedy žili aj u nás na Slovensku a to v časoch, keď prekvitalo pastierstvo a zdochliny oviec i dobytka poskytovali pre supov istý dostatok potravy.

Sup bielohlavý pri lete stiahne svoj dlhý biely krk medzi krídla, aby znížil odpor vzduchu a tým zrýchlil svoj let. Takže tohto krásavca sme mali na Slovensku DOMA. Časy sa menia a možno ku nám znovu zavíta a bude zase u nás DOMA. Je nepostrádateľným lekárom prírody, ktorú zbavuje rozkladajúcich sa mŕtvych tiel zvierat a tým zabezpečuje ochranu pred možnými nákazami. Supa treba chrániť pred vyhynutím.

 

Moje
webové stránky
 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.ic.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk

 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti: http://babka-radi.euweb.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
Sedmičkari:
http://rannisedmicka.ic.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia roku Pána 2014 JÚL  http://cezmin.wz.sk