wz

 

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1080x1024 pixelov


http://sk.wikipedia.org/wiki/Pyrenejský_polostrov

Expedice Iberia 2014
Loučení s Gibraltarem
(9.7.2014)

Neděle - Ještě nějaké zajímavosti zevnitř skály
Opustili jsme rozfoukaný EvropaPoint, přejeli na další parkplac a rozdělili jsme si úkoly - já s Vencou jsme dali dokupy ty dva články z Gibraltaru co už jste četli a Sulej s Fousem šli okouknout další atrakce - díry ve skále.
Ovšem to nebyly jen tak nějaké ďůlky, ale řácky velký jeskyně a to dokonce několik a s různým zaměřením. V prví části obrázků jsou snímky z jeskynního komplexu s krasovou tematikou (skoro něco jako u nás Macocha) a v druhé části jsou obrázky z využití dalších jeskynních komplexů nejen ve druhé světové - Pevnostní obranný systém.
Nejprve jukneme na stalaktity a stalagmity, pokocháme se tvary, které vytvořila příroda - nasvícením různými barevnými světly bylo dosaženo zajímavých efektů.

Od jedné díry v zemi se k druhé přejíždělo taxíkem, protože je na opačné straně ostrova. V části druhé koukneme na fotečky z použití jeskyň pospojovanými ručně vytvořenými tunely a chodbami.
Pak se naši turisti vrátili ouzkými uličkami s leckde honosnými stavbami na parkoviště a společně jsme vyrazili dál.

Vedro k padnutí, teploměr ve stínu k pětatřiceti, na sluníčku lepší nevědět, mouchy padaly vedrem. Zastavili jsme nedaleko jedné pláže u moře, že si orazíme.

Když vedro začalo opadat, prozkoumali jsme samozřejmě i okolí včetně pláže, bylo např fajn opláchnout se po koupání v moři i pod sprchou se sladkou vodou, to zvedne náladu.Zkoušíme CB, ale ani ťuk. Ani náznak. Dle našich info v ČR padá voda, sem tam bouřka - podmínky nebyly.

Nedaleko silnice, jezdilo to celou noc, ale ani nám to nevadilo, ráno snídaně, balíme a vyrážíme na další cestu.


 Směr Valencie

 Vyhajaní a plni optimismu si vezeme pozadí stále dopředu, autíčko překonává pěkné stoupáky, rychlostní silnice pěkně utíká, dlouhé stoupání střídá dlouhé klesání až tu najednou problém.
 

Dlouhej krpál a vaříme. Z motoru se valí oblaka páry, zastavujeme na krajnici těsně za čárou, rozjeté kamiony nás míjí o pár centimetrů.

 

Otvíráme haupnu, chvíli čekáme, otvíráme víčko, ano, přišel ten správnej vroucí zvuk, ještě to trochu vody vychrochtalo ven - no cestovatelská radost. Zdroj závady je zřejmý - netočej se ventilátory pro nucené chlazení. Doplnili jsme vodu ze zásob a pomalu dojíždíme k nejbližší benzince, strkáme čumák auta do jediného stínu pod stromem a hledáme závadu.

 

Pravděpodobně vadné čidlo, to neopravíme. Chvíli dumáme nad tím, zda by nešlo nouzově zajistit roztočení obou náporových ventilátorů, ale nechceme podstupovat riziko, že si jednou závadou vytvoříme závadu další - na elektrice. Schema nemame, holt pojedeme dál bez přídavného chlazení a uvidíme ...

 

 

 

 

 

 

 

Kamenne posezení, tyhle šutry moc nechladí, ostatně tady nechladí nic. Autíčku doplnujeme provozní kapaliny a chystáme hajání.

Kokony na snímku nejsou zámotky nějakých hororových potvor před vylíhnutím, ale cestovní moskytiéry připravené na nocleh, dobrá pomůcka.

 

 

Přidám ještě několik snímků z okolí:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve Valencii jsme si prohlídli několik místních památek a pamětihodností

 

 

 

 

 

 

 

VALENCIA

 

Pôvodné latinské meno mesta bolo Valentia (latinsky výslovnosť: [walentia]), čo znamená "silu", alebo "odvahu", mesto je pomenované podľa rímskej praxe, uznávanej statočnosti bývalých rímskych vojakov po vojne. Rímsky historik Livius vysvetľuje, že založenie Valentia v 2. storočí pred n.l. bolo v dôsledku usadzovania rímskych vojakov, ktorí bojovali proti pyrenejským rebelom.
Valencia stojí na brehu rieky Turia, ktorá sa nachádza na východnom pobreží Pyrenejského polostrova a západnej časti Stredozemného mora. Na jeho založenia Rimanmi, že stál na rieke ostrov v Turia, 6,4 km (4 mi) od mora. Albufera, sladkovodná lagúna a ústia asi 11 km (7 mi) na juh od mesta, je jedným z najväčších jazier v Španielsku.
Valencia je španielske prístavné mesto na pobreží Stredozemného mora, pri ústí rieky Turia. Je hlavným mestom regiónu a provincie Valencia. S takmer 800 tisíc obyvateľmi je po Madride a Barcelone tretím najväčším mestom Španielska. Sídli tu jeden z najlepších futbalových klubov Španielska FC Valencia. Prístav vo Valencii je najväčší na Stredozemnom mori a piaty najväčší v Európe.
Mesto Valencia založili Rimania v roku 138 pred Kr. Po tom, ako mestu vládli rôzne národy (Vizigóti i Arabi), ho v roku 1238 definitívne dobyli kresťania. V 15. storočí tu založili prvú nemocnicu pre mentálne postihnutých v Európe. Valencia má štyri univerzity, najstaršou je Valencijská univerzita, ktorú v roku 1501 založil pápež Alexander VI.
Počas španielskej občianskej vojny, v rokoch 1936 – 1937, vo Valencii sídlila republikánska vláda.
3. júla 2006 mesto zažilo veľkú tragédiu, keď prišlo k vykoľajeniu vozňov metra. Pri tejto havárii zomrelo 41 osôb a desiatky ďalších bolo zranených.
V dňoch 8. a 9. júla 2006 sa vo Valencii konalo V. svetové stretnutie katolíckych rodín. Na slávnosť prišiel aj pápež Benedikt XVI. Pri tej príležitosti sa konala slávnostná omša na voľnom priestranstve na Námestí Európy, ktorú spolu s pápežom celebrovalo 40 kardinálov, 450 biskupov a viac ako 3000 kňazov z celého sveta, a zúčastnilo sa na nej okolo jeden a pol milióna pútnikov. Eucharistiu podávalo viac ako 2000 kňazov. Trón, na ktorom pápež počas bohoslužby sedel, bol vyrezaný z dreva starých lavíc zo starej katedrály Valencie. Kalich, ktorý pri omši používal, bol vzácnou pamiatkou z roku 1437.
V priestore, kde sa slávnosť konala, sa nachádza päť futuristických stavieb, medzi nimi prekrásny palác umenia kráľovnej Sofie. Vo Valencii sa nachádza najväčšie podmorské akvárium.
 

http://sk.wikipedia.org/wiki/Gibraltár
http://www.homeaway.co.uk/p363815

 
 

Moje
webové stránky 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.ic.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk

 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti: http://babka-radi.euweb.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
Sedmičkari:
http://rannisedmicka.ic.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia JÚL roku Pána 2014 http://cezmin.wz.sk