wz
 

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1080x1024 pixelov


http://sk.wikipedia.org/wiki/Pyrenejský_polostrov

Expedice Iberia 2014
Gibraltar část 1
(6.7.2014)


Narazili jsme na wifi a tak vám můžeme popřát více obrázků, proto článek se 60ti foto rozdělíme na 2 části.Jsme kousek od hlavního cíle cesty - Gibraltaru. Než vjedeme do hustě zabydlené oblasti, hledáme a nacházíme asi 50 km před Gibraltarem nedaleko silnice místo na přespání. Jsme v údolí mezi kopci, nebe bez mráčku a na CB ani Ťuk, ani škvrk, nic ..Večerní siesta, koukneme po okolních plantážích, přespíme a ráno po kafíčku bez jediného spojení valíme dál. Cíl cesty je jasný - Gibraltar.


Že nás navigace vede správně se nedalo přehlídnout, "profláknutý" tvar skalního masivu před námi hovořil jasnou řečí - jsme tady!


Překračujeme hranici do Velké Britanie, ani doklady po nás nechtěli a už si to frčíme přes Gibraltarské letiště - místní
zvláštnost. Pokud vzlétá/přistává letadlo, tak se samozřejmě nejezdí. Letiště patří snad mezi deset nejnebezpečnějších letišť na světě, startovací/přistávací dráha je zde extrémně krátká a končí - v moři. V době našeho příjezdu se žádný let nekonal, nicméně z vrcholu skály jsme měli možnost vidět vzlet letadla a byl to zážitek. Motory na plnej céres, řvaly až nahoru k nám, letadlo se zvolna na konci dráhy odlepilo a začalo v prudkém náklonu stoupat a současně zatáčet. Pilot toho podle Vency musel mít plný pazoury a cestující plný pytlíky.
Největší problémy ale dělá ta skála, na každé straně jiný vítr i počasí .... pozn. redakce


Nacházíme velké parkoviště, zaparkujeme a chystáme se na cestu. Bereme to lanovkou, čili pohoda.


Nahoře už čeká místní tvalá součást - opice. Potvory jedny drzý ... Jsou chráněné a asi to i vědí, jsou děsně voprsklý. Je sice zakázáno je krmit, ale vezmou si samy co uznají za vhodné a je to docela fofr. Paní vyndala capartovi v kočárku banán (taky nápad, před opicema, co ..) a než se otočila, capart řval, paní měla obsah tašky rozházený po okolí a opice si v poklidu polykala svojí oblíbenou pochoutku. Maj to zmáknanutý.
Nahoře pěkně luftovalo, člověk si ani pořádně nevšiml, jak ho tu sluníčko festovně griluje. Vrchol skály je upravený, všude cestičky, samozřejmě daleké výhledy, za jasného počasí můžete vejrat až do Afriky a to jsme také dělali. Pro suchozemce byl zajímavý pohled i na nekončící moře, zeměkoule asi fakt bude kulatá.


Našli, kešulka fungovala a cupitá se dál...Ještě pár pohledů, okouknout nabízené turistické tretky, a přišel čas na zpáteční cestu
Už při cestě dolů jsme viděli, že auto stojí na svém místě a že jsme se tedy zřejmě trefili do vymezených tří hodin, potom podle cedule auta odtahují. Po návratu k autu bylo všechno v pořádku a tak přišel čas na hledání noclehu a také něco zakousnout - nejen o tom je tu druhá část...

Gibraltar část 2
(6.7.2014)

Součástí vstupenky na lanovku byl i tříhodinový voucher na wifi, jeho pomocí se dalo připojit na místní wifinu a koukat na naučné povídání v několika jazycích - kromě češtiny. Zároven se ale dalo konečně dostat na normální internet a odeslat již připravený článek. Internet velmi pomalý, ale lepší než žádný. Jinak je tu všechno zaheslované, případně za poplatek. Na otevřenou wifi např. jako u našich benzínek tady nenarazíte.

Článek odeslán, sedáme do auta a přesun úzkými uličkami na EvropaPoint, turistické místo s velkým bezplatným parkovištěm. V okolí je několik turistických zajímavostí od majáku (stále fungujícího) přes staré pobřežní dělo, křesťanský kostel, nějaký zvláštní řád jeptišek až po muslimskou mešitu, která rozhodně nezahálí.
Po moři se tu prohánějí vysokovýkonové čluny, po těch vlnách sáčou docela pěkným fofrem.


Pochodili jsme po okolí, nafotili a dumáme jak s noclehem. Na CB nic, ale Sulej to nevzdává a po hodině marného hulákání první vlaštovka - začíná to snad i chodit.Před mešitou stavíme velkou anténu a spojeníčka přibývají. Chodí to pěkně, jen to nechodí do celé ČR, ale jen část, ostatně koukněte sami na mapku.
Za dvě hodinky přes 100 spojení - velmi zdařilé. Všechno spojení přes 2000 km, paráda. Chodí to luxusně a kdyby nacucaní Srbové nedělali schválně bordel, mohlo to být ještě lepší. Častá otázka - Jaký tam máte výkon ? Beru vás 59 plus třicet. Bylo i jedno období, kdy brejci nebrejkovali (což jak už víme je k ničemu, že) ale ozvali se pouze volačkou, Sulej hodil zpět vzdálenost a report - to byl ten správnej cvrkot, to byla paráda ! Zpět k tomu výkonu - jedeme základem prezidenta George, krmili jsme to z baterie. Když jsou podmínky, stačí i menší výkon, dělali jsme test s přepnutím na autoanténu, spadli jsme o esíčko až dvě, rádio zůstalo víceméně stejné. Chodilo to do deseti večer.
V deset se i setmělo, ale kdo by si myslel, že tu jde vše spát, dost by se mýlil. Měšita ožila, auta se sjížděla, vystupovaly jak světlý, tak tmavý prostěradla, nebo do čeho se tady oblíkaj, ženský s kočárkama, rachot , žádnej noční klid. Od moře vytrvale a poměrně silně vanul vlažný vítr.Pořád nebo-li furt, prevít jeden. Občas zesílil, nikdy nepolevil, ani jednou. Kolem půlnoci se situace zklidnila, mešita zhasla, prostěradla se rozjely domů, zůstal jen ten trvalej vítr od moře.

Padlo rozhodnutí, že přespíme nouzově zde, jak se dá. Sulej v autě, Fous zmizel za nějakým místním nízkým plotem a Venca zalehnul za auto, odkud ho k ránu vyhnala zima do auta a dospával za volantem. Já to prospal jako vždy na svojí skládací vojenské postýlce, zřejmě můj nejlepší nákup na tuto výpravu.


Je tu ráno, vstáváme dřív než obvykle, nechceme tu budit pozornost, balíme a přesouváme se do města.

expedice Iberia, Gibraltar 1

http://www.youtube.com/watch?v=12ENtVlOcI4

Dnes ještě trochu pochodíme po městě, Sulej s Fousem maj namířeno do nějaké speciální superjeskyně a pak si to zřejmě obloukem namíříme pozvolna domů. No domů - nebude to přímou nejrychlejší trasou, máme ještě několik zajímavých cílů na trase ale přeci jen se pozvolna budeme přibližovat.

expedice Iberia, Gibraltar 2

http://www.youtube.com/watch?v=R1j7LeDadhY

Kdo nás "udělal" na Gibraltar, ten nejspíš udělal nejdelší spojení, které se s námi dalo udělat. I nadále to nuda ovšem nebude, budeme se snažit dovolat a pokud budou podmínky, stále to budou spojení kolem 2000 km.

expedice Iberia, záznam vysílání

http://www.youtube.com/watch?v=M5KvhcSYKAo

Za včerejší nejdelší spojení na Gibraltar všem ještě jednou díky, je to paráda, když se na nás dovolá takové množství , to je pak radost stavět anténu. Samozřejmě budeme se o spojení snažit i nadále a jen co bude někde nějaký internet, pošleme i deník. Díky všem za přízeň,

Expedice Iberia pokračuje dál.

Na slyšenou se těší
Expedice Iberia 2014GIBRALTÁR
"Nulli Expugnabilis Hosti."
"Nepodmanený žiadnym nepriateľom."

 Gibraltár (často prezývaný The Rock – Skala) je zámorské územie (teda v minulosti „korunná kolónia“) Spojeného kráľovstva. Úradný jazyk angličtina, hlavné mesto Gibraltár, počet obyvateľov (sčítanie 2005) 28 880. Forma štátu - domínium s autonómiou. Nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova, v mieste, ktoré je najbližšie Afrike. Táto strategická poloha umožňuje kontrolovať Gibraltársku úžinu, t. j. spojenie medzi Stredozemným morom a Atlantikom.
Španielsko bolo nútené prenechať Gibraltár Spojenému kráľovstvu v roku 1713 Utrechtskou zmluvou po prehratej vojne o španielske dedičstvo. Roku 1830 sa gibraltárska posádka stala formálne britskou kolóniou. V rokoch 1967 a 2002 sa konali referendá o pripojení k Španielsku, ale väčšina obyvateľstva si želala zotrvať ako britská kolónia. Referendom schválenou ústavou v roku 2006 získal Gibraltár plnú moc nad správou vlastného územia. V rukách Britov tak ostala len obrana a medzinárodné vzťahy.


Gibraltár má rozlohu 6,5 km². Hranica so Španielskom má 1,2 km, ďalších 12 km je pobrežie. Vápencová skala, na ktorej sa Gibraltár nachádza, má v najvyššom bode 426 m nad hladinou mora. Na skalu vedie visutá lanová dráha. Na Gibraltáre nie je zdroj pitnej vody, okrem zberu dažďovej vody sa dnes využíva reverzná osmóza. Hustota osídlenia je viac ako 4 200 obyvateľov na km². Jediná pevninská cesta na Gibraltár sa kríži s medzinárodným letiskom a toto predstavuje unikátnu križovatku, riadenú bežnými semaformi. Nachádza sa tam jediná európska kolónia opíc. Tieto opice miestni obyvatelia veľmi rozmaznávajú kvôli legende, ktorá tvrdí, že Gibraltár bude britský, kým tu budú žiť opice. Vďaka tomu sú opice veľmi dotieravé až drzé.Gibraltárska skala bola obývaná už od kamennej doby. Práve tu bola objavená prvá lebka neandertálca ešte pred slávnym objavom v nemeckom Neandertale. O Gibraltáre sa dozvedáme z fenických, kartáginských aj rímskych dokladov (latinské meno Calpe). Po rozpade rímskej ríše tadiaľ putovali armády barbarských Vandalov a Góthov. V roku 711 tu pristála invazná armáda marockých Berberov vedená Tárikom ibn Sijádom. Ten nechal skalu po sebe premenovať na Džabal al Tárik (Tárikova skala), z čoho vznikol skomolením Gibraltár.
Mauri na skale postavili pevnosť, z ktorej sa časti zachovali dodnes. Pevnosť bola počas reconquisty dobytá Španielmi v roku 1462. V roku 1704 Gibraltár dobyl holandsko-britský expedičný zbor vedený sirom Georgom Rookom a tento stav bol formalizovaný v roku 1713 Utrechtskou zmluvou. Španieli skúšali Gibraltár niekoľkokrát neúspešne dobyť, o najtvrdší nápor sa pokúsili v roku 1783 (tzv. Veľké obliehanie).
Počas druhej svetovej vojny boli všetci civilní obyvatelia evakuovaní a Gibraltár sa opäť zmenil na pevnosť a námornú základňu.
Odtiaľ Briti ovládali vstup do Stredozemného mora a boli schopní zásobovať Maltu a Severnú Afriku.
Aj po vojne napäté vzťahy s Frankovým Španielskom pokračovali. Ešte dnes o tom svedčí obrovská plechová „strecha“ na východnej strane skaly, ktorá slúžila na zachytávanie dažďovej vody počas španielskej blokády.


Základom obyvateľstva sú miešanci pôvodného španielskeho obyvateľstva, hovoriaceho andalúzkym nárečím, s Arabmi, Britmi, janovskými Talianmi, ktorí sa nechcú považovať za Španielov a prajú si zachovanie terajšieho stavu. Podľa štatistiky z roku 2001 tvoria 83,22 % obyvateľstva. Briti tvoria 9,56 % obyvateľov. V poslednom čase stúpa počet Maročanov, ktorí predstavujú 3,50 %. obyvateľstva a k Španielom sa hlási iba 1,19 % obyvateľov.
Väčšina obyvateľov sa hlási k rímskokatolíckemu vierovyznaniu. Rímski katolíci tvoria až 78,09 % obyvateľov. K anglikánskej cirkvi sa hlásia najmä Briti a tvoria 6,98 % obyvateľstva. K iným kresťanom (baptistom, pentekostalistom…) sa hlási 3,21 % obyvateľov. K prívržencom islamu (hl. prisťahovalci z Maroka) sa hlási 4,01 % obyvateľstva a k hinduistom 1,79 %. Žije tu aj komunita židov, ktorí predstavujú 2,12 % obyvateľov územia. Bez vyznania je 2,86 % obyvateľstva.
Gibraltárska ekonomika je založená na turistike, obchode a finančných službách. Na Gibraltáre je údajne zaregistrovaných viac firiem ako má obyvateľov. Ročne navštívi Gibraltár viac ako 7 miliónov turistov. Gibraltár vydáva svoje vlastné mince a bankovky – gibraltársku libru, je však možné bežne platiť aj britskými librami.


Pre zväčšenie klikni na obrázok!

http://sk.wikipedia.org/wiki/Gibraltár

Moje
webové stránky 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.ic.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk

 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Seniorka a deti: http://babka-radi.euweb.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.ic.cz
Sedmičkari:
http://rannisedmicka.ic.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia JÚL roku Pána 2014 http://cezmin.wz.sk