wz


Pro někoho nepotřebné je
pro jiného nad zlato

Když jsem popisoval, jak jsem ke kabelu přišel a jak jsem jeho hodnoty zkoumal, musel tomu všemu logicky předcházet úklid v mé pracovně. No ona to není ani tak pracovna, jako odkladiště věcí, o kterých se většinou mylně domnívám, že by se snad v budoucnu mohly hodit, ale mám tam stůl a na něm zázemí pro bastlení. Tedy měl jsem, proto jsem musel nejdřív uklidit, abych si udělal místo na hraní si s tím kabelem.
No a tím se dostávám k meritu věci. Krom hromady různých bazmeků, pro které jsem neviděl žádnou další budoucnost, byla vyselktována slušná hromada součástek. Spousty věcí pohltila bezedná jáma kovošrotu, která však vynesla i nemalou korunu zdaleka převyšující spotřebu pohonných hmot při cestě do věčných lovišť kovových. Ale těch součástek byla opravdu hromada, přesto že jsem vyházel ty zjevně nepoužitelné a pak i ty už alespoň jednou použité. Přesto vyvstala až skoro Nerudovská otázka - kam s nimi?
Jak si možná někdo všiml, vystavil jsem někdy v únoru 2015 inzerát s nabídkou odkupu těchto součástek. Nesetříděných, tak jak jsem je měl. Možná až naivně jsem se domníval, že se zvedne ohromná vlna zájmu. Nemít já takovou hromadu, tak bych o ní rozhodně zájem projevil. Ale pak se mi ozval kolega z práce s otázkou proč to prodávám, že dětí v Domově dětí a mládeže v Děčíně nemají žádného sponzora na součástky a určitě by se jim to mohlo hodit. Jak mi pak bylo sděleno, většina DDM mají za sponzora nějakou školu, firmu či jinou peněžně neomezenou instituci, ale ten náš Děčínský DDM má jen opraváře televizí... Jak smutná budoucnost děčínských bastlířů.

Nejprve jsem si tedy přímo v DDM ověřil, zda by o takové součástky byl zájem. Byl jsem informován, že elektronicky zaměřený mají kroužek robotiků a ujištěn, že zájem rozhodně je. Tak jsem součástky naložil, odvezl a předal k rukám jednoho z učitelů.
Pak už se součástky dostaly do rukou dětem a to jejich nadšení nemá slov...


U některých součástek to chvílemi vypadalo, že tápou a hledají možnost jejich využití. V tomto případě to byl kondenzátor na filtraci napětí do zdrojů z produkce národního podniku Tesla.
Alespoň poznají, z čeho se stavělo když mi byli v jejich věku a zároveň si tím vysvětlí, proč byla všechna elektronická zařízení dřív tak veliká.
Takže tím, že jsem si pořídil neznámý kabel k anténě jsem byl donucen konečně si uklidit (neustálé odkládání úklidu způsobovalo postupné ale nezastavitelné zvětšování hromad s dočasně umístěnými předměty). A díky tomu se tak může dál rozvíjet zájem o elektroniku všeobecně u našich dětí - naší budoucnosti.
Všechny děti na fotografiích jsou z kroužku robotiky při DDM v Děčíně na Teplické ulici a jen doufám, že se nejenže udrží tento kroužek, ale do budoucna přibude třeba další kroužek radioamatérů a dalších technických oborů...

Soptík Hřensko

DDM Děčín: http://www.ddmdecin.eu/zajmove-utvary/?kategorie=informatika-technika&den=0

Moje stránky
Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Seniorka http://seniorka.wz.sk
Cezmína:
http://cezmina.wz.sk
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org
Vianoce:
http://vianocesk.szm.com
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Múdra ako rádio:
http://cbrsk.euweb.cz
Miss sveta z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
Milujem pani Prírodu:
http://eufrosyne.wz.cz
Obec H.Chlebany:
http://hornechlebany.unas.cz
Hobby CBRSK Horné Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Kóma - prežila svoju smrť:
http://gloriapolo.czweb.org
Môj pes Mikinka a ďalší psíkovia:
http://cezmin.szm.com
Christmas all the year:
http://vianocechristmas.czweb.org
Vianoce:
http://vianocesk.wz.cz
Svadba:
http://svadbask.unas.cz
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Moji psi:
http://mikinka.czweb.org
Slovania:
http://slovania.czweb.org
Cemetery:
http://cemetery.zaridi.to
Príroda:
http://milujempanip.wz.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Zo života:
http://svetbabik.czweb.org
Stránky urobené zdarma iným
Senior Baťo
http://dano17.wz.sk
Senior Honza http://senior-honza.wz.cz
Dieťa a jeho práva:
http://dieta.czweb.org
Seniorka a deti
http://seniorka-deti.wz.cz
Buldog english:
http://rudovaetuda.czweb.org
Cébečkár a jeho olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk
Kresťanský spolok CB seniorov ČR:
http://rannisedmicka.wz.cz
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

by Cezmín roku Pána 2014 http://cezmin.wz.sk